VORTEXVstup na vlastné riziko!

Linux Mint ako alternatíva Windows

Publikované 05.08.2014 v 12:00 v kategórii UŽITOČNÝ SOFTVÉR, prečítané: 752x

Aj keď stále väčšina užívateľov PC a notebookov používa stále operačný systém Windows, pomaly ale isto prichádzajú alternatívy a to aj vďaka smartphonom, tabletom a podobným zariadeniam. Linux je operačný systém známy desaťročia a je pomerne málo známy medzi ľuďmi, ktorí počítač využívajú taký aký je, aký si ho kúpia. Vďaka tomu sa stále používajú windowsové systémy, ktoré sú už inštalované v notebookoch a PC.
Operačný systém je vlastne základ počítača, preto že slúži na to aby sme mohli použiť programy, ktoré potrebujeme: vyhľadávače, prehrávače, hry, grafický softvér a kancelárske aplikácie. To vie asi aj laik. Čo však už laik možno nevie, je to, že má na výber. Okrem softvéru vytváraného firmami a korporáciami je tu aj softvér, ktorý tvoria skupiny nadšencov - programátorov, alebo jednotlivci nezávislí na softvérových spoločnostiach. To platí aj pre operačné systémy, ktoré sú vlastne určitým spôsobom tiež softvérom.
Operačný systém pozostáva z jadra a balíka softvéru, kde patrí hlavne vyhľadávač, programy pre správu, nastavenia a údržbu, nejaké grafické programy atď. Linux je v skutočnosti jadro z ktorého sa odvodilo niekoľko distribúcií, ktoré sa uberajú rôznymi smermi a používajú iný prídavný softvér. Tieto distribúcie tvoria dobrovolníci a niektoré z nich zastrešujú spoločnosti, ktoré sponzorujú ich vývoj. Distribúcie sa v niečom rôznia a v niečom sú si podobné. Tento článok má byť určený bežným užívateľom počítača a tak bude aj formulovaný. Pravdou je, ža ani ja sám nie som programátor, čo možno považovať za nevýhodu, ale na druhej strane sa viem na vec pozrieť očami priemerného človeka. Prešiel som si poznávaním a zoznamovaním sa s Linuxom z toho dôvodu, že som hľadal náhradu za starší Windows, čo je teraz, keď končí XP celkom aktuálne. Nejakú dobu mi trvalo oboznámiť sa z možnosťami a nájsť riešenie. Skúsil som viacero distribúcií a najviac mi vyhovovali Linux Mint a Ubuntu. Najme z toho dôvodu, že majú asi najlepšiu jazykovú podporu pre slovenčinu a aj preto, že sú vhodné pre začiatočníkov a majú graficky príťažlivú správu softvéru vrátane screenshotov.

Aby som stručne porovnal Linux a Windows tak len niekoľko bodov:
  • Linux nepotrebuje antivirový softvér a je bezpečný a spoľahlivý  (+)
  • Je skoro bezúdržbový - stačí občas aktualizovať (+)
  • Je zadarmo - open source - stačí stiahnuť a vypáliť inštalačný disk (+)
  • Je menej softvéru pre Linux ako Windows (-)
  • Umožňuje testovanie pred inštaláciou - live cd alebo dvd u niektorých distribúcií (+)
  • Viac možností nastavenia vrátane vzhľadu (+)
  • Výber prostredia s menšími nárokmi na hardvér aj pre staršie PC a notebooky (+)
  • Dostatok programov vo všetkých katagóriách s jednoduchou inštaláciou (+)
  • Možno inštalovať aj programy pre Windows pri doinštalovaní programu na to určeného (+)
  • Je bez záruky, pretože je to slobodný systém (+ -)
  • Je náročnejšie nájsť radu či pomoc v slovenskom jazyku (-)

Z mojich niekoľkoročných skúseností je mi absolútne jasné, že pre mňa je voľbou Linux Mint, ale aj Ubuntu mi vyhovuje. Keďže mám starší notebook aj PC tak volím prostredie XFCE, ktoré je menej náročné a potiahne ho aj stroj s menšou ramkou a pomalším procesorom. Toto však záleží na tom, kto na čo počítač používa. 


V Minte je prístup k tisíckam programov, ktoré sú zoskupené podľa kategórií. Stačí otvoriť správcu softvéru a vybrať kategóriu. Po prehliadke programov v ponuke stačí klikom inštalovať program a ten je automaticky zaradený aj v ponuke menu do svojej kategórie. Linux sa vzhľadom a ovládaním veľmi nelíši od Windows systémov, ale je prispôsobiteľný a vzhľad je záležitosťou získanej šikovnosti. Po inštalácii je dostupných niekoľko motívov, balíčkov ikon, rámov okien a podobne a iné je ľahké stiahnuť a doinštalovať. Intalácia prebieha vložením disku a spustením PC. Ak má užívateľ live cd alebo dvd spustí sa ponuka alebo nabehne live systém bez inštalácie ako skúšobná prevídzka z disku. Po odskúaní sa dá hneď inštalovať, čo je obdobné ako pre Windows akurát bez product key - pretože Linux môžete používať slobodne a bez obmedzenia.

Pre tých, ktorí si netrúfajú sťahovať a vypaľovať intalačný disk ponúkam možnosť získať ho odtestované odo mňa aj na dobierku vrátane základného návodu na inštaláciu a nastavenie. Operačný systém Linux Mint a iné linuxové distribúcie sú zadarmo ale inštalačné média sa môžu predávať ako výsledok práce - služba :download, vypálenie, testovanie, odoslanie.


Ak ste sa rozhodli skúsiť Linux Mint, môžem vám poslať za cenu 7 - €  ( + poštovné za dobierku) inštalačné live dvd . To si odskúšate a potom nainštalujete. O Minte a Linuxoch nájdete dostatok článkov na internete aj v slovenskom a o niečo viac v českom jazyku. Samotný systém je v slovenčine. Niektoré programy, ktoré by ste si doinštalovali nemusia mať slovenskú verziu rovnako ako to platí aj pre Windows. Ak teda chcete nahradiť starý operačný systém niečím v novom šate a hlavne niečím, čo vytvorili ľudia pre ľudí, tak si stiahnite nejaký Linux, alebo objednajte intalačku napríklad odo mňa.

Komentáre

Celkom 1 komentár

  • ttscale 07.01.2019 v 23:54 Neviem čo ľudí vedie k tomu obkecávať ako Palacký. Najm ak nič nepovedia. A na konci si ešte skúšajú vypýtať 7 euro.


  • Neregistrovaný uživatel

    Meno: Prihlásiť sa

    Blog:

    Obsah správy*:

    Kontrolní kód*:
    Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?