Úvod ( 1 )
Publikované 30.07.2014 v 17:37 v kategórii TEÓRIA OSUDU, prečítané: 392x
Existuje vôbec niečo ako osud? Alebo je to len výhovorka, ktorú používame aby sme ospravedlnili svoje chyby? Je už vopred určené, ako bude náš život prebiehať? Je všetko nalajnované a my sa len vezieme na vlne zvanej osobná existencia? To sú otázky nad ktorými sa zamyslel už asi každý z nás a takmer určite ten, kto číta túto knihu.
Úspešní ľudia často hovoria, že každý je tvorcom svojho života a môže si za to zlé aj dobré. Nedopustia, aby niekto vyvrátil ich názor, pretože naozaj toho urobili dosť , aby sa stali úspešnými. Samozrejme to neplatí pre všetkých. Tvrdia, že ich úspech je výsledkom ich snahy, odvahy, vytrvalosti a tvrdej práce. Dáva to zmysel. Tí druhí. Ktorí sa úspechom v živote nemôžu pochváliť, zase naopak vravia o tom, že nemali šťastie alebo možnosti, obviňujú zo svojho neúspechu spoločnosť dobu a podobne, jednoducho im vraj neprial osud. Aj toto dáva celkom zmysel. Kto má teda pravdu? Alebo sú obe tvrdenia pravdivé?
Ja som presvedčený, že pravda je niekde uprostred. Ale táto kniha nie je o hľadaní pravdy. Je to teória a akom mnohé iné teórie nie je potvrditeľná dôkazmi. Dalo by sa povedať, že je to schéma chápania životných udalostí a života ako celku. Nechcem, aby ste tieto myšlienky slepo nasledovali a už vôbec nie aby ste ich automaticky považovali za reálny model toho, ako funguje osud. Teória osudu vás má podnietiť k zamysleniu sa a konfrontovať tieto myšlienky s vlastným úsudkom, skúsenosťami a názormi. Nikdy neberte cudzie názory za svoje , alebo nenahrádzajte vlastné pravdy tým, čo tvrdia iní. Vždy najprv porovnajte to, čo prichádza z vonku s tým, čo máte vo svojom vnútri a ak tieto myšlienky ladia, alebo do seba zapadajú, potom môžete získaním externých informácií budovať svoj vnútorný vlastný svet. Nie je mojim cieľom presvedčiť vás ani iných o tom, že toto, čo si tu prečítate je absolútnou skutočnosťou. Ešte horšie by bolo, keby ste bezhlavo zmenili svoj životný postoj a štýl a svoje smerovanie iba preto, že uznáte, teóriu osudu za akceptovateľnú. Snažím sa len odhaliť mantinely, ktoré v ľudskej existencii sú, aj keď sa nám to nepáči. Je mnoho literatúry, ktorá sa označuje za motivačnú a veľa sa toho napísalo o rozvoji osobnosti. Nechcem to odsudzovať, pretože sú to často užitočné diela a môžu pomôcť väčšine osôb, avšak značná časť tejto literatúry nám tvrdí, že naše možnosti sú neobmedzené a môžeme sa stať čímkoľvek a kýmkoľvek chceme, ak sa budeme riadiť niekoľkými radami autorov. Myslím, že je to hlúposť. Určite mnohí dosiahnu to, čo im knihy o rozvoji osobnosti sľubujú, ale nie je to preto, že by prečítali niekoľko kapitol. Sny sa dobre predávajú avšak po prebudení často nasleduje sklamanie a frustrácia a strata zmyslu života. Komu sa nepodarí dosiahnuť sľubovaný efekt v lepšom prípade knihu vyhodí a ide ďalej, ale mnohí dopadnú horšie, lebo neúspech ich oberie o veľa. Ani nie tak o materiálne veci ako skôr o niečo dôležitejšie. Sklamaný človek stratí sebavedomie, sebaúctu, elán, motiváciu a ďalšie hodnotné vlastnosti. Nebudem pesimistom a nebudem strašiť, chcem však podať svoju predstavu iným, aby posúdili podľa osobného poznania získaného v doterajšom živote a tiež podľa poznania, ktoré drieme v duši jedinca a ktoré je treba len dôkladne oprášiť.
Takže si dovolím tvrdiť, že cesta ľudského života je čiastočne predurčená a čiastočne voliteľná. Dá sa to prirovnať ku GPS navigácii. Štart je jasný a aj cieľ je určený avšak neistý. To, akou trasou sa od štartu do cieľa vydáme je na nás, ale musíme vziať v úvahu aj to, že na ceste nie sme sami a naša slobodná vôľa má tiež hranice. Pôsobeniu, ktoré je mimo nás a vlastne všetkému čo nedokážeme ovplyvniť budem hovoriť osud. Teóriou osudu sa pokúsim vysvetliť, ako pracuje tento kolosálny stroj, opísať ako to cítim ja. Čerpal som z mnohých informačných zdrojov, ktorých názvy, či autorov si už ani nepamätám. Netušil som, že niekedy sa ja sám budem snažiť formulovať svoj pohľad v literárnej podobe pre verejnosť. Nemôžem povedať, že by išlo o jednu oblasť, pretože som sa zaujímal o náučnú literatúru zo psychológie, parapsychológie, sociológie, logiky, filozofie, motivačné knihy, duchovné a náboženské témy a ezoteriku. Nešlo samozrejme len o knihy, ale aj o rôzne články, videá či prednášky. Podľa môjho názoru všetko, čo vytvoríme, je kombináciou toho, čo sme prijali. Rovnako ako energia nevzniká a nezaniká, aj myšlienky sa transformujú, kombinujú a rekombinujú a takto vznikajú myšlienky nové. Preto aj táto teórie je štruktúrou, ktorá vznikla zo získaných informácií, ktoré zapadali do mozaiky, až vytvorili akýsi zrozumiteľný obraz.
Komentáre
Celkom 0 kometárov